LaunchPad ile Seri Port Üzerinden LCD Kontrolü

Bu yazımda LaunchPad’in oluşturduğu sanal seri port üzerinden gönderdiğimiz verileri karakter LCD üzerinde nasıl görüntüleyebileceğimizi anlatacağım. Seri port üzerinden gönderdiğimiz verilerin bir kısmını komut olarak kullanacağız. Bu şekilde basit olarak LCD üzerinde bulunduğumuz satırı değiştirebilecek, LCD’yi temizleyebilecek, MSP430 üzerinde tuttuğumuz veriyi ekrana bastırabilecek ve yazıyı kaydırabileceğiz. RS232 haberleşmesi için şu yazımdaki koddan, LCD için ise şu yazımda güncellediğim kütüphaneden faydalanacağız. Bilgisayar tarafında ise bu uygulama için C# ile hazırlamış olduğum bir programı kullanacağız. Bu program sayesinde LCD üzerinde metin, tarih – saat ve RSS beslemesi görüntüleyebilecek, dilersek bunları istediğimiz hızda kaydırabileceğiz. Sonraki Sayfa »

MSP430 ile 2×16 LCD’de Türkçe Karakter Gösterme

Standart HD44780 sürücülü LCD’ler, Türkçe karakterlere destek vermezler. Ancak bize kendi karakter setlerine ilave olarak 8 adet karakter tanımlama imkanı verirler. Bu yazıda MSP430G2231 denetleyicisi kullanarak LCD ile bağlantı kuracağız, ve LCD’ye tanımladığımız Türkçe karakterleri gönderip, daha sonra bunları ekranda bastıracağız. Bunu yaparken şu yazımda hazırladığımız LCD kütüphanesine bazı eklemeler yaparak, Türkçe karakterleri tüm uygulamalarımızda kullanabileceğiz. Sonraki Sayfa »

MSP430 Launchpad – İnternetten Sıcaklık Yayını

Bu uygulamada MSP430’un dahili sıcaklık sensörü ile ölçülen sıcaklığı internet üzerinden yayınlayacağız. Bunun için bir önceki yazımda paylaştığım seri haberleşme kodunda ufak bir değişiklik yaptım. Bilgisayar tarafında ise bir terminal programı değil de, bu proje için C# ile yazdığım bir programı kullanacağız. İnternetten yayın yapmak için de PHP ile hazırlanmış bir sayfa ve gelen sıcaklık verilerini saklamak için MySQL veritabanı kullanacağız. Uygulamanın ev otomasyonu konusunda küçük bir başlangıç olabileceğini düşünüyorum. Sonraki Sayfa »

MSP430 Launchpad – RS232 ile Seri Haberleşme

RS232, genelde farklı cihazlar arasında haberleşmeyi sağlayan bir seri haberleşme protokolüdür. Bu protokol sayesinde denetleyicimiz ile bilgisayarımızı haberleştirebilir, bilgisayar ile kontrol edilen devreler yapabiliriz.

RS232 asenkron bir haberleşme türüdür. Yani haberleşme esnasında bir clock sinyali gönderilmez. Bu yüzden cihazların sağlıklı haberleşebilmeleri için ikisinin de aynı hızda alım / gönderim yapacak şekilde ayarlanması gerekir. Sonraki Sayfa »

Mikroişlemciler Final Sınavı Çözümleri – Soru : 2

SORU : Seri haberleşme yapan bir MSP430’un P1.0 ucuna aşağıda gösterilen işaret geldiği zaman
P1.1’e bağlı LED’i yakması istemektedir.

Alınacak işaret

Alınacak işaret

a) Bu amaçla kullanılabilecek yöntemi detaylı şekilde açıklayınız.
b) Açıkladığınız yöntemi assembly veya C dili ile kodlayınız

Sonraki Sayfa »

Mikroişlemciler Final Sınavı Çözümleri – Soru : 3

Şöyle bir sorulara baktığımda pratikte ya da Proteus’ta denemek için oldukça uğraştırıcı veya hızlılar. Bu yüzden yazacağım kodların ve kuracağım devrelerin çalışması hakkında bir garanti veremiyorum. Ancak bu kodlar ve devreler bana oldukça mantıklı geliyor. Belki gerçek hayatta denense ufak tefek problemleri olacaktır, ama çalışacaklarını düşünüyorum.

Anlatım tamamen ideal şartlar için ve belki bazı gecikmelerin ihmal edildiği düşünülerek yazılacak. Ancak en azından nasıl bir çözüm yolu izlenebileceği hakkında fikir vereceğini düşünüyorum. Sınavın ilk 3 sorusu hakkında yazacağım. Zira son soruyu hala anlayabilmiş değilim. 🙂 Üçüncü sorudan başlayalım.

Sonraki Sayfa »

Anket Scripti

Birkaç ay önce bir anket yapmam gerekiyordu. Biraz da boş vaktim vardı, ben de oturup kendi anket scriptimi yazayım dedim. Burada paylaşmaya yeni fırsat buluyorum. PHP ve MySQL veritabanı kullanarak yazdığımı belirtmekte fayda var.

Scriptten kısaca bahsedeyim. Aynı anda birden fazla anket yapılabiliyor. Anket sisteminin anasayfası açıldığında, anketlerden bir tanesi rastgele olarak karşımıza çıkıyor. Aynı sayfa üzerinden bir link ile sonuçları oy sayısı ve yüzde olarak görebiliyoruz. Ayrıca eğer birden fazla anket varsa, önceki / sonraki anketlere de gidebiliyoruz. Sonraki Sayfa »

C ile Dosya İçinde Bir Kelimeden Kaç Tane Olduğunu Bulma

Başlık biraz uzun oldu ama aklıma daha kısa ve açıklayıcı bir başlık gelmedi. Bu kod ne işe yarar? Programa arama yapacağınız dosyanın adını ve aramak istediğiniz kelimeyi girdiğinizde, sonuç olarak size o dosya içerisinde, aradığınız kelimeden kaç tane olduğunu döndürür. Kodu aşağıya yazıyorum. Yorum satırlarında kabaca nasıl çalıştığı yazıyor ancak kısaca bir daha açıklayacağım. Sonraki Sayfa »

MSP430 ve Karakter LCD ile Refleks Ölçer

Bu yazımda mikroişlemciler dersindeki final ödevim olan refleks ölçer uygulamasından bahsedeceğim. Yapmam gereken şey; bir buton aracılığıyla kullanıcının refleksini ölçmek, bunu da milisaniye cinsinden 7 segment displayde göstermekti. Ben sonucu gösterme kısmını değiştirip, 7 segment display yerine 2×16 karakter LCD kullanarak ödevi gerçekleştirdim. LCD’yi sürerken bir önceki yazımda anlattığım kütüphaneyi kullandım. 7 segment displayde göstermek için ise şu adresteki birden fazla displayin tarama yöntemiyle nasıl kullanılacağı hakkındaki yazım faydalı olabilir.

Sonraki Sayfa »

MSP430 ile 2×16 Karakter LCD Uygulaması

Elektronik devrelerde, bazen kullanıcıyı bilgilendirmek, onunla bağlantı kurmak gerekebilir. Bunun çeşitli yolları mevcut. Örneğin kullanıcıya sadece sıcaklık, saat gibi sayısal bilgiler verilecekse 7 segment displayler yeterli olacaktır. Kullanıcıya yazılı bir bilgi verilecekse 16 segment displayler, karakter LCD veya grafik LCD’ler kullanılabilir. Daha karmaşık devrelerde ise devreyi bilgisayarla haberleştirip, gözlemleri ve kontrolü bilgisayar yazılımı üzerinden yapmak mantıklı bir çözüm olabilir. Bu yazımda, piyasada sıklıkla bulunan HD44780 sürücülü karakter LCD’leri nasıl kullanabileceğimizden bahsetmeye çalışacağım. Sonraki Sayfa »