Basit 9V – 5V Regülatör Devresi

Bazen devrelerde kullanmak için sabit 5V gerilime ihtiyacımız olabilir. Eğer ayarlı bir güç kaynağımız yoksa bu iş oldukça sıkıntılı. Ayarlı adaptörlerle, ya da normal pille 4,5 ya da 6 V elde edebiliyoruz. Tam 5V alamıyoruz. Bunun için üretilmiş hazır entegreler var. 7805 bunlardan biri. VI (1) ucuna 9V, 12V gibi adaptörle elde edebileceğimiz bir gerilim verip, GND (2) ucunu toprağa çektiğimizde, VO (3) ucundan bize 5V sağlıyor. Girişe ve çıkışa ufak kapasiteler atmakta fayda var. 7805 ile yaptığım ufak bir devreyi aşağıda paylaşıyorum.

Malzeme listesi:

1 adet adaptör soketi
2 adet 100nF kondansatör
1 adet 470nF kondansatör
1 adet 7805 entegresi
1 adet 2’li klemens
Delikli plaket
2 adet krokodilli kablo (kırmızı-siyah)

Devreyi delikli plakete kurdum ben. Sorunsuz çalışıyor.

Devre Şeması

Devre şeması

 

Ölçüm

Ölçüm

Devreyi boardda kurup ölçümü yaptım. Gördüğünüz gibi 5V ölçülüyor.

Devre

Devre

 

 

Gördüğünüz gibi devre çok küçük. (Yaklaşık 1,5cm x 2,5cm) Ayrıca bana 3,5 TL gibi bir fiyata maloldu.

Bunun dışındaki gerilimler için, yine kullanılabilecek hazır entegreler var. 7806, 7808, 7810, 7812, 7815 bunlardan bazıları. Çıkışta kaç voltluk bir gerilim ürettiği ise, isimlerindeki 78’den sonraki değerden anlaşılıyor. Bu entegreler 1A akıma dayanabiliyorlar. Yalnız bazen fazla ısınıyorlar, bir soğutucu takmak faydalı olabilir.

Ayrıca bu sabit değerde gerilim üreten entegreler yerine, çıkış gerilimini değiştirebileceğiniz LM317’yi de kullanabilirsiniz. Bu entegrenin kullanımı biraz değişik, ancak datasheetinde anlatım, hesaplamalar ve örnek uygulamalar bulunuyor.

 

Share
  1. http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/CherrySemiconductor/mXyzrwuy.pdf bunu tavsiye ederim hocam çünkü takviye yaptıkmı güç transistörü ile 6.5A amperi zorlarız 🙂

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>