Anket Scripti

Birkaç ay önce bir anket yapmam gerekiyordu. Biraz da boş vaktim vardı, ben de oturup kendi anket scriptimi yazayım dedim. Burada paylaşmaya yeni fırsat buluyorum. PHP ve MySQL veritabanı kullanarak yazdığımı belirtmekte fayda var.

Scriptten kısaca bahsedeyim. Aynı anda birden fazla anket yapılabiliyor. Anket sisteminin anasayfası açıldığında, anketlerden bir tanesi rastgele olarak karşımıza çıkıyor. Aynı sayfa üzerinden bir link ile sonuçları oy sayısı ve yüzde olarak görebiliyoruz. Ayrıca eğer birden fazla anket varsa, önceki / sonraki anketlere de gidebiliyoruz.

Bir anket için, her IP adersinden, günde bir oy kullanılabiliyor. Kullanıcı, sürekli IP adresini değiştirerek istediği kadar oy kullanabilir. Bu aşamada abartılmış bir önlem düşünmedim. Ayrıca, eğer isterseniz, kullanıcılar sizin belirlediğiniz seçenekler dışında ankete yeni seçenekler ekleyebiliyor.

Yönetici sayısı birden fazla olabiliyor. Kurulum esnasında bir yönetici hesabı oluşturmanız isteniyor. Bunu daha sonra da yapabilirsiniz. Ancak eğer hiçbir yönetici hesabı oluşturulmadıysa, “Yönetici Paneli” sayfası açıldığında bir yönetici hesabı oluşturulması isteniyor. Bu durumda eğer sistemde hiç yönetici hesabı yoksa, tanımadığınız kişiler ilk yönetici hesabını oluşturabilirler. Bu yüzden kurulumun sonunda hemen bir yönetici hesabı oluşturmanızı öneriyorum. Birden fazla yönetici oluşturmak için ise, sistemde kayıtlı bir yönetici hesabıyla giriş yapıp, daha sonra yeni yönetici ekleyebiliyorsunuz.

Yönetici paneli

Yönetici paneli

Yukarıdaki resimden de görüleceği gibi yönetici paneli oldukça sade. Anasayfada mevcut anketler listeleniyor ve bunları silebiliyor, soruyu ya da seçeneklerini düzenleyebiliyoruz.

“Yeni anket oluştur” bağlantısına tıkladığımızda karşımıza şöyle bir sayfa geliyor:

Yeni anket oluştur sayfası

Yeni anket oluştur sayfası

Bu sayfada soruyu girip oluştur butonuna tıkladığınızda, soru veritabanına ekleniyor ve seçenek eklemek için başka bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz. O da şu:

Seçenek düzenle sayfası

Seçenek düzenle sayfası

Burada da gördüğünüz gibi seçenek ekleyebiliyoruz. Eklediğimiz seçenekleri düzenleyebiliyor veya silebiliyoruz. Seçenek eklerken, seçeneklerin hangi sırayla görüneceğini de belirleyebiliyoruz. Ayrıca bu sayfada, kullanıcıların yeni seçenek ekleyebilmesi için “Diğer seçeneği aktif?” onay kutusunu işaretleyerek “Onayla” butonuna tıklayabilirsiniz. Kullanıcıların eklediği ilave seçenekler “1000” sıra numarasıyla ekleniyor. Bu yüzden eğer sürekli en altta görünmesini istediğiniz bir seçenek (veya seçenekler) var ise, bunların sıra numarasını 1000’den büyük girmelisiniz. Seçenekler, “Ekle” butonuna bastığınız anda veritabanına ekleniyor. Bu yüzden seçenek ekleme işlemini tamamladığınızda istediğiniz bir sayfaya geçebilirsiniz. Bunun için herhangi bir “Tamamla” butonu yok.

Yönetici ekle bağlantısından, yukarıda da bahsettiğim birden fazla yönetici ekleme işlemini yapabiliyorsunuz.

Görünüm seçeneklerinden ise sitenin isim ve renk ayarlarını yapabiliyorsunuz. O da şöyle bir sayfa:

Görünüm seçenekleri sayfası

Görünüm seçenekleri sayfası


KURULUM

Dosyaları buradan indirebilirsiniz.

Şimdi kuruluma geçelim. İlk önce “ayar.php” içindeki şu kısmı kendi ayarlarınıza göre düzenlemelisiniz.

$mysql_kullanici_adi     = "root";
$mysql_sifre             = "";
$mysql_sunucu            = "localhost";
$mysql_veritabani_adi    = "anket";

Ardından dosyaları sunucunuza atıp “kur.php” dosyasını çalıştırmanız gerekiyor. Bunun için tarayıcınızın adres çubuğuna “dosyaları_attığınız_yer/kur.php yazmalısınız. Örneğin “http://siteniz.com/anket/kur.php”. Gelen sayfada kısa bir bilgilendirme yazısı var. Bunu okuyun, ardından “KURULUMA BAŞLA” bağlantısına tıklayın. Bundan sonra gelecek olan sayfada veritabanı için tablolar oluşturulacak ve eklenmesi gereken kayıtlar eklenecek. İşlem bittikten sonra, bir yönetici hesabı oluşturmak için yönlendirileceksiniz. Bu noktada, yukarıda yazdığım sebepten dolayı hemen bir hesap oluşturmanızı öneriyorum. Kurulum bu kadar basit. Kurulumdan sonra “kur.php” dosyasını sunucunuzdan silmeyi unutmayın!

Sitemdeki aktif anketlere oy kullanmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

http://anket.berkbaykal.com

Share
 1. Teşekkürler, güzel bir çalışma olmuş. Ancak oylarda nasıl oynamalar yapabiliriz?

  Mail olarak dönüş yaparsanız sevinirim.

  • Merhaba,
   Veritabanına giriş yaparak oradan istediğiniz seçenek için verilen oy sayısını değiştirebilirsiniz.
   Kolay gelsin…

 2. Hazırlanan anketleri farklı sayfalara gömme imkanımız var mı?

 3. merhaba,
  öncelikle ellerinize sağlık uzun zamandır arıyordum böyle bir çalışma yiğidi öldür hakkını yeme dememişler boşuna süper yanlız ben de kurulumda yönetici şifre kısmına yönlendirmedi şuanda girdiğinizde sitede direkt herkes yönetici paneline uılaşabiliyor bunu nasıl engelleyebilirim.
  teşekkürler.

  • Öncelikle teşekkürler. Yönetici eklemediyseniz, yönetici paneline giriş sırasında sizden yönetici hesabı oluşturmanızı istemesi gerekir. Olmuyorsa yöneticiyi direkt veritabanı üzerinden ekleyebilirsiniz. Kolay gelsin…

 4. Merhabalar,sisteminizi kurdum fakat yönetici paneline yönlenmiyoru program,nesne mevcut değil 404 hatası alıyorumSorun en olabilir?Teşekkürler.

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>