Döngüler – while

Döngüler C programlama dilinin vazgeçilmezlerinden biridir. If ile, bir koşul sağlandığında alttaki kodların çalışması sağlanıyordu. Döngülerde if’ten farklı olarak koşulu sürekli kontrol ederek koşul sağlandığı sürece alttaki kod çalışır. If’te ise bu bir kere olur. Koşul sağlanırsa kod çalışır, koşul tekrar kontrol edilmez. Döngülerde while, for ve do-while döngülerine göz atacağız. Bu yazıda while döngüsünden bahsedeceğim. While’ı, Türkçe’ye “-dığında”  şeklinde çevirebiliriz. Yazım şekli if’e benzer. while(koşul) şeklinde yazılır. If’te olduğu gibi altta çalışacak kod tek satırsa süslü parantez kullanmaya gerek yoktur. Ama birden fazla satır varsa parantezleri kullanmak zorundayız. Örnek olarak 1’den 10’a kadar olan sayıların karelerini yazdıran bir kod yazalım. Döngülerin kontrolü için genelde i, j, k gibi değişken isimleri kullanılır. Ben de öyle kullanacağım.


int i=1;

while(i <= 10)
{
printf("%d uzeri 2 = %d \n", i, i*i);
i++;
}

Gördüğünüz gibi i’yi 1 olarak tanımladım. Ardından koşul kontrol edildi, i <= 10 sağlandı. Altta 1 üzeri 2 = 1 yazdırıldı, i++ ile i 1 arttırıldı, koşul tekrar kontrol edildi. 2 <= 10 sağlandığı için alttaki kodlar tekrar çalıştı. Ta ki i = 11 olup koşul sağlanmayıncaya kadar sayıların kareleri ekrana bastırılır.

Share

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>