for

C dilinde kullanılan bir diğer döngü for döngüsüdür. Mantık olarak while’dan hiçbir farkı yoktur. Sadece yazılış şekli biraz değişiktir. Kod yazana kolaylık sağlar while’a göre. Pekçok kişi for’u öğrendiğinde sevmez, while kullanmaya devam eder. Fakat bir süre sonra alışınca while’ın yüzüne bile bakmaz. (Buna ben de dahilim.) Yazım şekli genel olarak şöyledir:

for(kontrol edilecek değişken ve başlangıç değeri ; koşul ; değişkenin artış/azalış miktarı)
{…}

for(i = 0 ; i <= 10 ; i++)
printf("%d", i * i);

şeklinde bir kod, while’da yaptığımız örneğin for ile yazılmış şeklidir. i değişkenini tanımlarken 0 ile ilklendirmeme gerek kalmaz. While’dan çıkmadan hemen önce i’yi arttırmama da gerek kalmamış olur, çünkü hepsini for’un içinde hallediyorum.

for’un üç tane bileşeni var: ilk değer, koşul, artış miktarı. Bunlardan koşul dışındakileri yazmak zorunda değiliz. Şöyle ki;

for( ; i <= 10 ; )
printf("%d", i * i);

Bu durumda for’umuz while gibi işlem yapar. Yine if ve while’da olduğu gibi altta çalışacak kod birden fazla satırdan oluşuyorsa süslü parantez kullanmak durumundayız.

Share

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>