Hakkımda

1991, Edirne doğumluyum. Şu an Kocaeli Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde okuyorum. 2. sınıftayım ama o da bitti sayılır. Neyse.

Elektroniğe merakım ortaokul yıllarıma dayanıyor. Tübitak’ın çocuklar için yayınladığı bir kitap sayesinde, muhtemelen hayatımın geri kalan kısmını oluşturacak bir alana merak saldım. İlk yazılım denemem de, sanırım o kitabın arkasında bulunan, direnç hesaplamaya yarayan HTML kodu idi. 🙂

O yıllarda her ne kadar meraklı da olsam, bir türlü somut bir şeylere başlayamadım. Bunun muhtemel sebepleri çocukluğun verdiği çekingenlik ve LGS’ye (OKS miydi yoksa, hatırlayamadım) hazırlık süreci olabilir.

Liseye (Edirne AÖL) başladıktan sonra, sınavdan çıkmanın da verdiği bir rahatlıkla, yavaş yavaş tekrar başladı elektronik merakım. İnternetin de yaygınlaşmasıyla, çeşitli sitelerden bulduğum hobi devrelerini yapmaya başladım. Her ne kadar çoğu başarısız olsa da bana çok şey kattıklarını düşünüyorum.

PIC, baskı devre, programlama, web programlama gibi kavramlarla da bu dönemde tanıştım. Aslında elektronik konusunda o kadar bilgisizdim ki, breadboard diye bir şeyin olduğundan haberim yoktu örneğin. En basit devre denemelerimi bile delikli plaket üzerine lehimleyerek yapıyordum.

İnternette bulduğum devrelerin çoğunda baskı devre diye bir şey gördüm. Bazıları PIC denen bir entegre kullanılarak yapılmıştı. Neydi ki bunlar?

Araştırarak baskı devre yapmayı öğrendim. İnternetten 2-3 tane PIC programlayıcı devresi bulup, sırayla baskı devrelerini de yaparak denedim. Hiçbiri çalışmadı. 🙂 Bu yüzden hayatımda hiç PIC’e program yükleyemedim.

Frontpage ile basit, tablolardan oluşan web sayfaları yaptığımı hatırlıyorum. Daha sonra ASP diye bir dil farkettim. Ufak tefek şeyler yazabiliyordum, ama temel bilgim olmadığı için biraz ezberden oluyordu, sıkıldım, bıraktım.

Sonra tekrar bir sınav maratonu başladı. Bu seferki ÖSS. E tabii yine elektronik uğraşlarına bir ara verildi. 2 yıl kadar.

ÖSS sonuçları açıklandığında hiç beklemediğim bir bölüme yerleştiğimi öğrendim. Aslında tercihlerimin hepsi elektronik – bilgisayar üzerineydi. Herkesin muhtemelen (sınavlar için bahsediyorum) şöyle bir sıralaması vardır:

  1. Kazanamam, ama, ya kazanırsam, on numara olur
  2. Muhtemelen şu aralıkta bir yere girerim
  3. Artık düşsün, düşsün, en olmadı buralar garanti.

İşte ben bu sıralamadaki 1. gruptan bir bölüme yerleştim. Mutlu muyum? Mutluyum. Bölümümü seviyorum.

Elektronik, zaten tamam bu bölümde okuduğuma göre bol bol uğraşabilirim. Ama “Bilgisayar Programlama” denen ders, belki de bütün ilgimin yazılıma kaymasına sebep oldu. Ardından “Sayısal Tasarım” ve “Mikroişlemciler” gibi dersler, beni tamamen sayısal elektronik ve yazılım konularında çalışmaya itti.

Bir şeyi, bu ders olabilir, ya da başka herhangi bir şey olabilir, öğrenmek isterim. Ancak belli kalıpların içine sıkıştırılmış, “Bu durumda bu yapılır.”, “Böyle bir soruda şu formül kullanılır”, “sin(x)’ = cos(x)” gibi, ezbere dayalı bir şeyi sevemiyorum. Eğer ben bir şeyi öğreneceksem, onun mantığını öğrenmeliyim. Yani ezberlemeden, formüle bağlı kalmadan, “Şunu şu şekilde hesaplayabilirim.” diye düşünebilmeliyim. Onu sorgulayabilmeliyim.

İşte bu yüzden hesap ağırlıklı işleri (türev, integral gibi ileri düzey matematik içeren) yapamıyorum. Bir önyargım var bu konuda. Ve tabii bir “Mühendislik” bölümünde okuduğum için bu konuda ciddi sıkıntılar yaşıyorum. 🙂 Olsun, bir gün halledeceğim bunu da. Umarım.

Üniversitede 1. sınıf bitince, yaz tatilinde taa lisedeyken internetten indirdiğim bir PHP eğitim seti vardı, biraz izleyeyim nasıl bir dilmiş diye baktım. Okulda gördüğümüz C dili ile yazım olarak neredeyse birebir aynı. Hatta çok daha esnek ve rahat. Bununla bir şeyler yapabilirim belki dedim, ve PHP ile uğraşmam da böylece başladı.

İnternetten biraz HTML ve CSS de öğrendim, temel şeyleri. Yani şu an çok profesyonel olmasa da, çok güvenli olmasa da çalışan web siteleri yapabiliyorum. Örn: son yaptığım site yazbiraz. Tabii bunları tamamen eğlenme, ve öğrenme amacıyla yaptığım için herhangi bir reklam, üye toplamak vs. ile uğraşmıyorum. Bu yüzden aktif olarak çalışan siteler değil. Kim bilir, belki bir gün insanlar kullanmaya başlar…

Okumayı seviyorum, ama genelde kitap okumuyorum. Günümün çoğu bilgisayar başında geçiyor. Bu süre zarfında forumları, blogları, elektronik üzerine yazılmış web sayfalarını vs. okuyorum. Bir de yazıyorum. Bloga yazıyorum. Kod yazıyorum. Öyle.

Bu yazı böyle havada mı kaldı ne? 🙂 Olsun, bir gün eklenecek bir şeyler çıkar mutlaka…

 

Share
  1. Selam kardeş.Bende bir elektronik sevdalısıyım.bu mesleğe 13 yaşında başladım ve yaşım 40.Elektroniği seven ve hayatının bir parçası haline dönüştüren kişileri öncelikle takdir ediyorum ve böyle arkadaşlarla tanışmaktan mutluluk duyuyorum.
    Çalişmalarından dolayı seni tebrik ediyorum. Çalışmalarında başarılar kardeş.Tanışmak dileğiyle hoşçakal.

  2. Başarılarınızın devamını dilerim.

  3. tebrikler gerçekten güzel bir bakış açınız ve ilginiz var aynı yolda sayılırız.Hemen hemen yaşadıklarımız aynı bende şuan Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. İyi çalışmalar.Bu arada anket projenizi kullanacağım bir site oluşturmaktayım. Eğer site tutarsa görüşmek üzere 🙂

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>