Soru Sor

Soru Sor, adından da anlaşılabileceği gibi basit bir soru-cevap scripti. Biraz formspring‘i andırıyor, fakat tasarım açısından daha basit ve üyelik sistemi olmadığı için tek bir kişiye soru sorabiliyorsunuz. PHP, HTML ve CSS kullanarak yazdım. Soru sorarken ad, e-mail ve soru bilgilerinin tamamını girmeniz gerekiyor. Ayrıca bir çeşit güvenlik kontrolü olarak da rastgele üretilen iki tane tek basamaklı sayının toplamını girmeniz gerekiyor.

Sorduğunuz soru veritabanında tutularak, yöneticinin cevaplaması ve onayı ile anasayfada gözüküyor. Her sayfada 10 adet soru-cevap bulunuyor. Bunlar, son sorulan soru en üstte olacak şekilde tarihe göre sıralanmış. Her sorunun üst tarafında soruyu yazanın adı, IP adresi ve yazdığı tarih görülüyor.

Denemek için tıklayın : http://www.berkbaykal.com/blog/soru

Yönetici panelinde ise cevaplanmış ya da cevaplanmamış soruları ayrı ayrı görebiliyorsunuz. Cevaplanmamış sorular üzerinde “Cevapla” ya da “E-mail ile cevapla” işlemlerini yapabiliyorsunuz. Soruyu cevapladığınızda soru ve cevabınız anasayfada gösteriliyor ve kullanıcıya sorusunun cevaplandığını bildiren bir mail gönderiliyor. E-mail ile cevaplama olayını ise özel sorular için koydum. Bu seçenekte, cevap direkt olarak soruyu sorana mail ile gönderiliyor. Ayrıca istenirse bu cevap da anasayfada gösterilebiliyor.

Bunun dışında her soru için “Sil”, “Göster/Gizle”, “Soruyu düzenle” ve “Cevabı düzenle” seçenekleri bulunuyor.

Eklenebilecekler :
Şu anki sistemde soru cevaplandığında sorana mail ile bilgi veriliyor. Fakat anasayfada fazla soru bulunduğunda kullanıcının cevabı bulması zorlaşacaktır. Bunun için tekil soru gösterimi sayfası yapılıp, soruyu sorana mail gönderildiğinde sadece o soruyu gösterecek bir link ile kullanıcının sorusunu bulması kolaylaştırılabilir.

Denemek için tıklayın : http://www.berkbaykal.com/blog/soru

NOT : Yönetici paneline girmeniz şu an mümkün değil. İleride bir demo sayfası konabilir.
NOT 2 : Bazı bilgileri genel kullanım için değişkenlerle kontrol edip, birkaç ekleme yaptıktan sonra, kabaca herkesin kullanabileceği bir script haline gelince, scriptin dosyalarını paylaşıp, detaylı kurulumunu anlatacağım.

Share

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>