SoruSor Scripti

Evet, bir önceki yazımda scriptten bahsetmiştim. Gereken birkaç düzenlemeyi yaptım. Aşağıdan indirebilirsiniz.

İndir
SQL dosyasını indir

Kurulum:

NOT : Veritabanındaki tabloları, yukarıdan indirdiğiniz SQL dosyasını import ederek ya da aşağıda anlattığım gibi elle yapabilirsiniz.

Önce veritabanı kısmını halledelim. Veritabanımızda iki tane tablo açıyoruz. İsimleri “sorular” ve “sorusor_user” olacak.

Şimdi tablolarımızdaki sütunları oluşturalım. İlk olarak “sorusor_user” tablosuna bakalım. “kadi” ve “pass” olmak üzere iki sütun var. kadi, kullanıcı adını, pass ise md5’lenmiş şifreyi tutuyor. Sütunun adı, türü ve özellikler aşağıda görüldüğü gibi olmalı.

“sorular” tablosuna bakacak olursak, “id”, “ad”, “tarih”, “ip”, “soru”, “cevap”, “email”, “goster”, “cevaplanmis” isminde sütunları var. “id” sütunu “auto_increment” olarak ayarlanmalı, “cevaplandi” ve “goster” sütunlarının varsayılan değeri de “0” olarak tanımlanmalıdır. Aşağıdaki resimde de sorular tablosunu görüyoruz. Tablonuz bu şekilde olmalıdır.

Buraya kadar bir sorun yoksa işin veritabanı kısmını hallettik. Gelelim scriptin kurulumuna. Scripti sunucuya atmadan önce “baglan.php” dosyasını not defteri veya türevi programlardan biriyle açıyoruz.

$db_host = ""; // Veritabaninizin bulundugu sunucu (Örn : localhost)
$db_username = ""; // Veritabani kullanici adiniz
$db_password = ""; // Veritabani sifreniz
$db_name = ""; // Veritabaninin adi

$ayar_url = ""; // Sitenizin URL'si NOT : "http://" kismini unutmayin. (Örn : http://www.siteniz.com)
$ayar_script_url = ""; // Scriptin kurulu oldugu yer NOT : "http://" kismini unutmayin. (Örn : http://www.siteniz.com/sorusor)
$ayar_mail_gonderen = ""; // Kullanicilara gönderilen maillerde gözükecek gönderen adresi. (Örn : info@siteniz.com)
$ayar_cevaplanan_mail = ""; // Kullanicilara gönderilen maillerde gözükecek cevaplama adresi. (Örn : reply@siteniz.com)

Aslında her şey açık. Tırnakların içine gerekli bilgileri dolduruyorsunuz. Örneğin veritabanı hostumuzun localhost olduğunu varsayarsak şöyle dolduracağız:

$db_host = "localhost";

baglan.php’yi gerekli şekilde düzenleyip kaydettikten sonra scripti sunucumuza atıyoruz. Olası bir karışıklığı engellemek için scripti baglan.php’de ayarladığınız yere atmanız gerekiyor.

Ardından sorular üzerinde işlem yapabilecek bir kullanıcı tanımlamamız gerekiyor. Bunun için tarayıcımızdan kayit.php’yi çalıştırmalıyız. http://www.siteniz.com/sorusor/kayit.php şeklinde bir adresi kendi ayarlarınıza uygun olarak düzenleyip entera bastıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek.

Burada yetkili kullanıcı için gerekli bilgileri doldurup “Giriş” butonuna bastığımızda kullanıcı veritabanına kaydolacak. İsterseniz birden fazla kullanıcı ekleyebilirsiniz, ama unutmayın her kullanıcı her soruyu görecektir. Kullanıcıları kaydettikten sonra kayit.php dosyasını sunucudan SİLİN. Artık scripti kurduğunuz yeri tarayıcıdan açarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Birkaç örnek screenshot:

Share
  1. Türkçe karakter sorunu var sorularda Türkçe karakterler çıkmıyor bu neyden kaynaklanıyordur?

  2. cevap sadece admin tarafından mı yapılıyor. sorulan sorulara üyelerde cevap yazabilse çok güzel olurdu.

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>