Anket Scripti

Birkaç ay önce bir anket yapmam gerekiyordu. Biraz da boş vaktim vardı, ben de oturup kendi anket scriptimi yazayım dedim. Burada paylaşmaya yeni fırsat buluyorum. PHP ve MySQL veritabanı kullanarak yazdığımı belirtmekte fayda var.

Scriptten kısaca bahsedeyim. Aynı anda birden fazla anket yapılabiliyor. Anket sisteminin anasayfası açıldığında, anketlerden bir tanesi rastgele olarak karşımıza çıkıyor. Aynı sayfa üzerinden bir link ile sonuçları oy sayısı ve yüzde olarak görebiliyoruz. Ayrıca eğer birden fazla anket varsa, önceki / sonraki anketlere de gidebiliyoruz.

Bir anket için, her IP adersinden, günde bir oy kullanılabiliyor. Kullanıcı, sürekli IP adresini değiştirerek istediği kadar oy kullanabilir. Bu aşamada abartılmış bir önlem düşünmedim. Ayrıca, eğer isterseniz, kullanıcılar sizin belirlediğiniz seçenekler dışında ankete yeni seçenekler ekleyebiliyor.

Yönetici sayısı birden fazla olabiliyor. Kurulum esnasında bir yönetici hesabı oluşturmanız isteniyor. Bunu daha sonra da yapabilirsiniz. Ancak eğer hiçbir yönetici hesabı oluşturulmadıysa, “Yönetici Paneli” sayfası açıldığında bir yönetici hesabı oluşturulması isteniyor. Bu durumda eğer sistemde hiç yönetici hesabı yoksa, tanımadığınız kişiler ilk yönetici hesabını oluşturabilirler. Bu yüzden kurulumun sonunda hemen bir yönetici hesabı oluşturmanızı öneriyorum. Birden fazla yönetici oluşturmak için ise, sistemde kayıtlı bir yönetici hesabıyla giriş yapıp, daha sonra yeni yönetici ekleyebiliyorsunuz.

Yönetici paneli

Yönetici paneli

Yukarıdaki resimden de görüleceği gibi yönetici paneli oldukça sade. Anasayfada mevcut anketler listeleniyor ve bunları silebiliyor, soruyu ya da seçeneklerini düzenleyebiliyoruz.

“Yeni anket oluştur” bağlantısına tıkladığımızda karşımıza şöyle bir sayfa geliyor:

Yeni anket oluştur sayfası

Yeni anket oluştur sayfası

Bu sayfada soruyu girip oluştur butonuna tıkladığınızda, soru veritabanına ekleniyor ve seçenek eklemek için başka bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz. O da şu:

Seçenek düzenle sayfası

Seçenek düzenle sayfası

Burada da gördüğünüz gibi seçenek ekleyebiliyoruz. Eklediğimiz seçenekleri düzenleyebiliyor veya silebiliyoruz. Seçenek eklerken, seçeneklerin hangi sırayla görüneceğini de belirleyebiliyoruz. Ayrıca bu sayfada, kullanıcıların yeni seçenek ekleyebilmesi için “Diğer seçeneği aktif?” onay kutusunu işaretleyerek “Onayla” butonuna tıklayabilirsiniz. Kullanıcıların eklediği ilave seçenekler “1000” sıra numarasıyla ekleniyor. Bu yüzden eğer sürekli en altta görünmesini istediğiniz bir seçenek (veya seçenekler) var ise, bunların sıra numarasını 1000’den büyük girmelisiniz. Seçenekler, “Ekle” butonuna bastığınız anda veritabanına ekleniyor. Bu yüzden seçenek ekleme işlemini tamamladığınızda istediğiniz bir sayfaya geçebilirsiniz. Bunun için herhangi bir “Tamamla” butonu yok.

Yönetici ekle bağlantısından, yukarıda da bahsettiğim birden fazla yönetici ekleme işlemini yapabiliyorsunuz.

Görünüm seçeneklerinden ise sitenin isim ve renk ayarlarını yapabiliyorsunuz. O da şöyle bir sayfa:

Görünüm seçenekleri sayfası

Görünüm seçenekleri sayfası


KURULUM

Dosyaları buradan indirebilirsiniz.

Şimdi kuruluma geçelim. İlk önce “ayar.php” içindeki şu kısmı kendi ayarlarınıza göre düzenlemelisiniz.

$mysql_kullanici_adi     = "root";
$mysql_sifre             = "";
$mysql_sunucu            = "localhost";
$mysql_veritabani_adi    = "anket";

Ardından dosyaları sunucunuza atıp “kur.php” dosyasını çalıştırmanız gerekiyor. Bunun için tarayıcınızın adres çubuğuna “dosyaları_attığınız_yer/kur.php yazmalısınız. Örneğin “http://siteniz.com/anket/kur.php”. Gelen sayfada kısa bir bilgilendirme yazısı var. Bunu okuyun, ardından “KURULUMA BAŞLA” bağlantısına tıklayın. Bundan sonra gelecek olan sayfada veritabanı için tablolar oluşturulacak ve eklenmesi gereken kayıtlar eklenecek. İşlem bittikten sonra, bir yönetici hesabı oluşturmak için yönlendirileceksiniz. Bu noktada, yukarıda yazdığım sebepten dolayı hemen bir hesap oluşturmanızı öneriyorum. Kurulum bu kadar basit. Kurulumdan sonra “kur.php” dosyasını sunucunuzdan silmeyi unutmayın!

Sitemdeki aktif anketlere oy kullanmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

http://anket.berkbaykal.com

Share
 1. Başarılı hocam Emeine sağlık

 2. hocam ankette 1 kişi oy kullandıktan sonra kimse kullanamıyor daha önce oy kullanmışınız hatası veriyor.

 3. merhaba
  Deneme 1 2 3 4 5 radio buton seçeneği nasıl yapabiliriz.
  yani kısacası deneme adında bir soru açıcam eve buna ekstra olarak seçenekler belirticem
  iyi güzel hoş kötü berbat
  eğer ikinci sorumda da bu 5 seçenek olması istersem admin panelinden soru çoklu seçenek diye belirtip bu istediğimiz şekli oluştarabilirmiyiz ?
  tekli sorular yine şuandaki hali ile olucak ?
  yani bir bölüm oluşturmak istiyorum

  Bölüm kısacası şöyle
  bir soruya kaç tane seçenek eklensin 1’den 5 e kadar bir liste belirleyip ona göre işlem yaptırabilirmiyiz ?
  1 ise bir 2 ise 2 şeklinde sonra seçeneklere iyi kötü gibi ifadeler yazıcaz bu sırada ana soru başlığı aynı şekilde kalıcak umarım anlatabilmişimdir bu şekilde yapabilirmiyiz acaba cevap bekliyorum sizden

 4. Başarılı bi çalışma tebrik ediyorum..

 5. Gerçekten çok başarılı bir çalişma olmuş Ellerinize Sağlık

 6. anketleri mail olarak gönderiyormu??

 7. hocam 1.soruyu oyladıktan sonra gönder butonuna basınca otomatik olarak 2.soruya geçmesini nasıl sağlayabiliriz.

  • Kodda “Oyunuz başarıyla kaydedilmiştir” mesajını gösteren kısmın hemen altına bir sonraki soruya yönlendirme yapan bir kod parçası ekleyebilirsiniz.

 8. öncelikle eline sağlık çok güzel bi çalışma olmuş anket sorularını alt alta alabilirmiyiz?

 9. Kurulum problemli, çalışmayan script, boşuna zaman harcamayın…

  • kurulumda herhangi bir sıkıntıyla karsılasmadım bence sen kuramamıssın. tekrar dene… bu arada ellerine saglık güzel calısma…

 10. tebrikler güzel olmuş reklam alanı nereye ekleyebiliriz?

 11. hocam çok güzel olmuş eline sağlık

 12. Çok yararı dokundu. Temayı vs. biraz geliştirebilirsen ellerinden öperim 🙂 Çok teşekkürler

 13. çok teşekkür ediyorum. Okadar işime yaradı ki elinize kolunuza sağlık

 14. Merhaba,

  Sizden güzel bir TİCKET Sistemi yazılımı bekliyoruz artık..

 15. Demo sitenize 3-5 anket ekleyinde görelim http://anket.berkbaykal.com/index.php

 16. Bu ankete birden fazla seçeneği seçmek için bir ayar koysanız yani radio butonu yerine checkbox koysanız yada bunu isteğe göre yapılabilse, çok güzel olur.

  • Şu an için vakit ayırabilecek durumda değilim. Bir yıldan uzun bir süre sonra gelen cevabımdan anlayabilirsiniz zaten. 🙂 Umarım kodu kendinize göre düzenleyerek işinizi halletmişsinizdir. Selamlar..

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>