Soru Sor

Soru Sor, adından da anlaşılabileceği gibi basit bir soru-cevap scripti. Biraz formspring‘i andırıyor, fakat tasarım açısından daha basit ve üyelik sistemi olmadığı için tek bir kişiye soru sorabiliyorsunuz. PHP, HTML ve CSS kullanarak yazdım. Soru sorarken ad, e-mail ve soru bilgilerinin tamamını girmeniz gerekiyor. Ayrıca bir çeşit güvenlik kontrolü olarak da rastgele üretilen iki tane tek basamaklı sayının toplamını girmeniz gerekiyor.

Sorduğunuz soru veritabanında tutularak, yöneticinin cevaplaması ve onayı ile anasayfada gözüküyor. Her sayfada 10 adet soru-cevap bulunuyor. Bunlar, son sorulan soru en üstte olacak şekilde tarihe göre sıralanmış. Her sorunun üst tarafında soruyu yazanın adı, IP adresi ve yazdığı tarih görülüyor.

Yönetici panelinde ise cevaplanmış ya da cevaplanmamış soruları ayrı ayrı görebiliyorsunuz. Cevaplanmamış sorular üzerinde “Cevapla” ya da “E-mail ile cevapla” işlemlerini yapabiliyorsunuz. Soruyu cevapladığınızda soru ve cevabınız anasayfada gösteriliyor ve kullanıcıya sorusunun cevaplandığını bildiren bir mail gönderiliyor. E-mail ile cevaplama olayını ise özel sorular için koydum. Bu seçenekte, cevap direkt olarak soruyu sorana mail ile gönderiliyor. Ayrıca istenirse bu cevap da anasayfada gösterilebiliyor.

Bunun dışında her soru için “Sil”, “Göster/Gizle”, “Soruyu düzenle” ve “Cevabı düzenle” seçenekleri bulunuyor.

Eklenebilecekler :
Şu anki sistemde soru cevaplandığında sorana mail ile bilgi veriliyor. Fakat anasayfada fazla soru bulunduğunda kullanıcının cevabı bulması zorlaşacaktır. Bunun için tekil soru gösterimi sayfası yapılıp, soruyu sorana mail gönderildiğinde sadece o soruyu gösterecek bir link ile kullanıcının sorusunu bulması kolaylaştırılabilir.

Denemek için tıklayın : http://www.berkbaykal.com/blog/soru

NOT : Yönetici paneline girmeniz şu an mümkün değil. İleride bir demo sayfası konabilir.

———————————————————————————————–

Evet, bir önceki yazımda scriptten bahsetmiştim. Gereken birkaç düzenlemeyi yaptım. Aşağıdan indirebilirsiniz.

İndir
SQL dosyasını indir

Kurulum:

NOT : Veritabanındaki tabloları, yukarıdan indirdiğiniz SQL dosyasını import ederek ya da aşağıda anlattığım gibi elle yapabilirsiniz.

Önce veritabanı kısmını halledelim. Veritabanımızda iki tane tablo açıyoruz. İsimleri “sorular” ve “sorusor_user” olacak.

Şimdi tablolarımızdaki sütunları oluşturalım. İlk olarak “sorusor_user” tablosuna bakalım. “kadi” ve “pass” olmak üzere iki sütun var. kadi, kullanıcı adını, pass ise md5’lenmiş şifreyi tutuyor. Sütunun adı, türü ve özellikler aşağıda görüldüğü gibi olmalı.

“sorular” tablosuna bakacak olursak, “id”, “ad”, “tarih”, “ip”, “soru”, “cevap”, “email”, “goster”, “cevaplanmis” isminde sütunları var. “id” sütunu “auto_increment” olarak ayarlanmalı, “cevaplandi” ve “goster” sütunlarının varsayılan değeri de “0” olarak tanımlanmalıdır. Aşağıdaki resimde de sorular tablosunu görüyoruz. Tablonuz bu şekilde olmalıdır.

Buraya kadar bir sorun yoksa işin veritabanı kısmını hallettik. Gelelim scriptin kurulumuna. Scripti sunucuya atmadan önce “baglan.php” dosyasını not defteri veya türevi programlardan biriyle açıyoruz.

$db_host = ""; // Veritabaninizin bulundugu sunucu (Örn : localhost)
$db_username = ""; // Veritabani kullanici adiniz
$db_password = ""; // Veritabani sifreniz
$db_name = ""; // Veritabaninin adi

$ayar_url = ""; // Sitenizin URL'si NOT : "http://" kismini unutmayin. (Örn : http://www.siteniz.com)
$ayar_script_url = ""; // Scriptin kurulu oldugu yer NOT : "http://" kismini unutmayin. (Örn : http://www.siteniz.com/sorusor)
$ayar_mail_gonderen = ""; // Kullanicilara gönderilen maillerde gözükecek gönderen adresi. (Örn : info@siteniz.com)
$ayar_cevaplanan_mail = ""; // Kullanicilara gönderilen maillerde gözükecek cevaplama adresi. (Örn : reply@siteniz.com)

Aslında her şey açık. Tırnakların içine gerekli bilgileri dolduruyorsunuz. Örneğin veritabanı hostumuzun localhost olduğunu varsayarsak şöyle dolduracağız:

$db_host = "localhost";

baglan.php’yi gerekli şekilde düzenleyip kaydettikten sonra scripti sunucumuza atıyoruz. Olası bir karışıklığı engellemek için scripti baglan.php’de ayarladığınız yere atmanız gerekiyor.

Ardından sorular üzerinde işlem yapabilecek bir kullanıcı tanımlamamız gerekiyor. Bunun için tarayıcımızdan kayit.php’yi çalıştırmalıyız. http://www.siteniz.com/sorusor/kayit.php şeklinde bir adresi kendi ayarlarınıza uygun olarak düzenleyip entera bastıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek.

Burada yetkili kullanıcı için gerekli bilgileri doldurup “Giriş” butonuna bastığımızda kullanıcı veritabanına kaydolacak. İsterseniz birden fazla kullanıcı ekleyebilirsiniz, ama unutmayın her kullanıcı her soruyu görecektir. Kullanıcıları kaydettikten sonra kayit.php dosyasını sunucudan SİLİN. Artık scripti kurduğunuz yeri tarayıcıdan açarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Birkaç örnek screenshot:

Share
  1. Teşekkürler paylaşım güzel

  2. bir üçgenin çevresi 120cm ise alanı kaç santimetrekaredir?

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>