yazbiraz

Uzun süredir sınavlar, dersler vb. nedenlerle bloga yazamıyordum. Bu süre zarfında üzerinde çalıştığım bir projeyi tamamladım ve test kullanımına açtım. Aslında biteli birkaç hafta oluyor ama ancak buraya yazabildim.

Yine bir web sitesi projesi. Tabii bunun üzerinde çalışan bir grup yok. Boş vakitlerimde tek başıma uğraştığım bir proje. O yüzden görsellik açısından fazla bir şey yok. Daha yönetici panelini bile yapmadım. 🙂 Ancak kullanıcıları ilgilendiren kısmı bitti gibi. Tabii gözden kaçan bazı sorunlar, eklenmesi gereken yeni özellikler vb. olabilir. Zaten bunları kullanıcılardan almak için test yayını yapıyorum. 🙂

Peki nedir bu yazbiraz? Hepiniz forumlarda dolaşmışsınızdır. Bir forum oyunu var; o konuya sırayla atılan mesajlardan bir öykü oluşuyor. Yani hikayenin akışını kullanıcılar belirliyor. Benim de aklıma, bunu biraz daha geliştirip bir web sitesi yapma fikri geldi. Kafamda bir taslak oluşturdum ama yapım aşamasında bayağı bir kısmı değişti. 🙂

Şimdi biraz sitenin kullanımından bahsedelim. İlk önce kitaplar.  Metinler bu kitaplara yazılıyor. Üç tür kitap var.

  1. Herkese açık kitap
  2. Grup kitabı
  3. Kişisel kitap

Herkese açık kitaplar yöneticiler tarafından açılıyor. Tüm üyeler bu kitaplara yazabiliyor. Yazılan metinler her kitap için ayrı ayrı olmak üzere bir yerde tutuluyor. Anket süresi zarfında üyeler bu girilen metinleri oyluyor. Anket süresi dolunca, her kitap için girilen metinlerden en fazla oyu alan metin, ilgili kitabın sonuna ekleniyor. (Şu an için kullanıcı sayısının az olmasından dolayı herkese açık kitaplarda anket özelliği aktif değil.)

Grup kitabı ise, herkes tarafından açılabiliyor. İsteğe göre herkese görünüp görünmeyeceğini, veya herkese açık kitaplarda bulunan anket özelliğinin olup olmayacağını seçebiliyorsunuz. Kitaba yazabilecek kişileri ya da kitabın adı vb. bilgileri “Grup Kitaplarım” sayfasından düzenleyebilirsiniz. Yine aynı sayfadan kitabı silebilirsiniz.

Kişisel kitap, sadece kitabı açan kişinin yazabildiği kitap türüdür. Tek kişi yazdığı için anket otomatik olarak devredışıdır. Yine herkes tarafından görülüp görülmeyeceği ayarlanabiliyor. “Kişisel Kitaplarım” sayfasından kitabın özelliklerini değiştirebilir, veya kitabı silebilirsiniz.

“Kitap Listesi” sayfasından tüm kitapların listesine ulaşabilir, kitapların özelliklerine göre listeleme yapabilirsiniz.

“Aktif Anketler” sayfasında, anket özelliği açık olan kitaplardan, o anket süresi içinde metin girilmiş olanlar görüntülenir. Siz de istediğiniz kitaba girerek, kitabın sonuna eklenmesi için seçtiğiniz metne oy verebilirsiniz.

“Favorilerim” sayfasından, takip ettiğiniz kitapları favorilerinize ekleyerek istediğiniz zaman kolayca erişebilirsiniz.

“Nerede Kaldım” sayfasından ise okuduğunuz kitaplarda kaçıncı sayfada kaldığınızı unutmamak için eklediğiniz kitapları görebilirsiniz. Bir kitabı okumaya ara vermek istediğinizde, “Bu sayfayı nerede kaldıma ekle”yi tıklayarak listeye ekleyebilir, daha sonra kaldığınız yerden kolayca devam edebilirsiniz.

“Kitap Arama” sayfasından ise, adından da anlaşıldığı üzere kitabın ismine göre arama yapabilirsiniz.

“Bildirimler” sayfasından, sizin için yapılan bildirimleri görebilirsiniz. Bu bildirimler, biri sizi bir grup kitabına eklediğinde, bir grup kitabındaki yazma yetkiniz kaldırıldığında, veya yönetim tarafından gelebilir.

Burada anlatamadığım özellikler elbette ki vardır. Bunları da siteyi kullandıkça göreceksiniz.

http://www.yazbiraz.com

üzerinden ulaşılabilmektedir.

Bu yazıyı da bitirelim. Siteyi ziyaret edip soru, sorun, görüş, öneri, ve her türlü düşüncenizi bana sitede bulunan “İletişim” sayfasından, ya da başka yollarla bildirirseniz sevinirim. Umarım sitede iyi vakit geçirirsiniz. 🙂

İyi günler…

Share

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>